Výrobná linka traktorov BAŠAK v tureckej Sakaryi
Agromechanika s.r.o. - Autorizovaný importér prémiových traktorov BAŠAK a CAPTAIN na Slovensko

Ako vyzerá výrobná linka BAŠAK?

V apríli tohto roku sme prijali pozvanie nášho obchodného partnera a navštívili sme výrobnú linku spoločnosti BAŠAK v Tureckom meste Sakarya. Jedná sa o jedinú výrobnú linku na svete pre celé portfólio traktorov BAŠAK. Z tohto miesta sú traktory BAŠAK distribuované nielen na domáci – turecký trh ale aj do Európy, Ázie a Afriky. Napriek zložitej situácií v dodávateľských reťazcoch s dlhými dobami dodania a zvyšovaním cien za materiály, dokáže spoločnosť BAŠAK neustále produkovať nové modely pre svojich zákazníkov alebo pre svoje skladové zásoby.

Ako prebieha výroba traktoru BAŠAK?

Areál je rozdelený na viacero logických častí. Prvá hala slúži na výrobu vlastných motorov a prevodoviek, ktoré sú skladané z vlastných komponentov, čím sa spoločnosť snaží dodržať vysokú sebestačnosť. Aktuálne sa do modelov BAŠAK montujú tri druhy naftových motorov, pre rôzne modely –  SONALIKA (importovaný), DEUTZ FAHR (importovaný) a BASAK (vlastný). Je to dané dopytom zákazníkov pre rôzne výkonové verzie traktorov. Každý jeden z motorov je dôkladne skontrolovaný a otestovaný na testovacom stanovisku, tak, aby vyhovoval všetkým normám a interným pravidlám. 

Druhá hala slúži na montáž samotných komponentov do jednotného funkčného celku. Prvotne sa spojí motor, prevodovka a šasi, ktoré následne prechádza procesom kontroly a ochranného čierneho postreku. Pridaním ostatných komponentov, vyrobených v ďalších častiach areálu, ako kolesá, kabína, závažia, elektronika a ostatné prvky karosérie sa nový traktor BAŠAK dostáva na koniec výrobnej linky, z ktorej prechádza do testovacieho strediska na kontrolu kvality výroby a následné testovanie funkčnosti jednotlivých komponentov a častí.

Aká je aktuálna situácia vo výrobe?

Spoločnosť BAŠAK flexibilne reaguje na aktuálnu situáciu a snaží sa vyhnúť akýmkoľvek problémom s dodávkami alebo rapídnym navýšením ceny materiálov. Celý výrobný proces je nastavený tak, aby bol z čo najväčšej časti sebestačný. Továreň si vyrába vlastné diely, vlastné časti karosérií, celé kabíny so sklami a pod. A keď už je nutné niektoré komponenty importovať, jedná sa o domácich – tureckých výrobcov (napr. pneumatík alebo čelných nakladačov). Okrem týchto interných pravidiel sa od budúceho roku mení aj nariadenie ohľadom emisných noriem na tureckom trhu. Z tohto dôvodu spoločnosť BAŠAK navyšuje svoje kapacity výroby a predzásobuje sa najpredávanejšími tohtoročnými modelmi. Z tohto dôvodu je možné vidieť po celom okolí továrne odparkované nové modely traktorov BAŠAK, ktoré čakajú v budúcnosti na svojích zákazníkov. 

Novinky na najbližšie obdobie

Niektoré časti areálu sú z dôvodu bezpečnosti a konkurenčného trhu prísne strážené. Fotografie sa v nich vyhotoviť nedajú, avšak možnosť si ich osobne prejsť áno. Preto si dovolíme tvrdiť, že sa máte v blízkej dobe na čo tešiť. Či už sa jedná o novú 5-tisícovú radu modelov BAŠAK alebo niektoré vylepšenia v karosérií, či prémiovejšie výbavy traktorov vrátane rôznych farebných vyhotovení. Tím kreatívnych ľudí v továrni si vypočul aj naše návrhy na vylepšenia, ktoré pochádzajú z vašich požiadaviek – požiadaviek zákazníkov. Prisľúbili nám, že zapracujú navrhnuté zmeny, tak aby traktory BAŠAK boli ešte viac obľúbenými strojmi na našom trhu a koniec-koncov v celej Európe. 

 

V mene našej spoločnosti Agromechanika s.r.o. by sme sa chceli poďakovať nášmu obchodnému partnerovi Yucel Durak, za privítanie a osobnú prehliadku továrne a jej “skrytých častí”. Veríme, že sa čoskoro sem vrátime, aby sme vám poskytli ďalšie informácie a novinky zo samotnej výrobnej linky spoločnosti BAŠAK. 

Ceny platné od 1.4.2024. Ceny uvádzané bez DPH. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať.